Kupujemy aparat i osprzęt

Wydawałoby się że w dobie nowoczesnych telefonów komórkowych, robiących zdjęcia naprawdę niezłej jakości, zakup aparatu nie ma sensu. Po co kupować oddzielne urządzenie skoro telefon ma się zawsze przy sobie? Po co nosić jeszcze jedną rzecz która kosztuje, trzeba na nią uważać, i wogóle jest z nią „kupa zabawy”? No właśnie o tę zabawę chodzi.

Zdjęcie z telefonu, mimo jego prymitywnej optyki, potrafi pozytywnie zaskoczyć. Ale zdawanie się na telefon ma wady. Na przykład bateria. Telefon zużywa ją cały czas, bo cały czas jest włączony. Na doraźne potrzeby, uchwycenie momentu – super. Ale na „wyjście w plener – tylko aparat. Poza tym – jako urządzenie przeznaczone tylko do fotografowania – ostatecznie zawsze aparat fotograficzny będzie lepszy niż telefon.

Podstawowe typy aparatów

kompakt

Nazywany tak z racji „pasownych” rozmiarów. Z reguły obiektyw jest całkowicie chowany, co sprawia że aparat jest płaski. Wejdzie nawet do kieszeni, czy da się łatwo schować do torebki. Inne określenie tego typu aparatu to „małpka” (bo nie jest skomplikowany, nawet małpa potrafiłaby zrobić nim zdjęcie).

PowerShot A810

Niewielkie rozmiary, zwarta budowa, prosta obsługa – to właśnie kompakt. Przeciętne modele zaczynają się od 200 zł.

typowy aparat cyfrowy

Nazywany też „hybrydą” lub „bridge-camera”. To pomost między kompaktem a lustrzanką. Jest większy od kompaktowego. Ma lepszą optykę i zdecydowanie więcej funkcji.

W tej grupie są aparaty z dużym zoomem – warto rozważyć jeśli ktoś lubi robić zdjęcia z oddali (np. ptaków).

colpix 520

Niekoniecznie są to duże aparaty, gdyż obiektyw jest chowany. Sensowne modele zaczynają się od 600 zł.

lustrzanka 

Lepsza jakość obrazu, subiektywna większa jasność obiektywu. Ta klasa aparatów robi najlepsze zdjęcia z tych 3 wymienionych. Jest to tez najdroższa grupa aparatów. Nie mają zoomu –  chcąc zmienić ogniskową trzeba wymienić obiektyw. A więc trzeba mieć ich kilka i nosić ze sobą. Jest to drogie i kłopotliwe.

Canon1100D-ukos

Na szczęście lustrzanki tanieją, można już kupić w okolicach 1300 zł.

Jaki będzie najlepszy?

Nie ma jasnej odpowiedzi – każdy ma inne potrzeby. Najpierw określ budżet – ile możesz dać za aparat. Potem zastanów się jakie zdjęcia będziesz nim głównie robić. Następnie – czy chcesz wejść dalej w temat, kupować jakieś dodatki do aparatu.

Jeśli twoja fotografowanie to głównie „zdjęcia u cioci na imieninach” – wybierz kompakt. Jeśli lubisz eksperymentować z nastawieniami, lubisz mieć dużo możliwości – wybierz zwykły aparat typu „hybryda”. Jeśli chcesz robić zdjęcia które będą miały zastosowanie profesjonalne (np. reportaż, czy ogólnie masz zamiar być zawodowym fotografem) – wybierz lustrzankę.

.

Pozostałe kryteria przy zakupie

Baterie – akumulatorek stały czy paluszki? 

Bateria mająca postać akumulatorka podobnego jak w telefonach wydaje się wygodna. Wszystko do czasu. Później trzyma coraz krócej i zaczyna to denerwować. Poza tym  paluszki kupisz wszędzie – kiosk, stacja benzynowa, „Biedronka”, sklep na wiosce. A wbudowaną baterię to gdzie sobie podładujesz jak będziesz w plenerze? No właśnie.

Zwykłe paluszki maja marną żywotność. Najlepiej kupić paluszki-akumulatorki i ładowarkę do nich. Może się to wydawać drogo, ale jeśli robimy dużo zdjęć – wyjdzie taniej niż zwykłe.

Wizjer – czy jest konieczny? 

Większość tańszych aparatów nie ma wizjera. Sami dojdziecie do tego że najlepiej robić zdjęcie przykładając oko do wizjera a nie patrząc na ekran LCD. Wizjer pozwala się skupić na fotografowanym obiekcie. A na ekranie LCD w słoneczny dzień niewiele widać.

Ekran LCD – czy warto mieć odchylany? 

Niewiele aparatów ma odchylany ekranik. Jest on przydatny gdy fotografujemy obiekty położone nisko – nie trzeba wtedy np. kłaść się żeby dobrze widzieć kwiat czy owada z boku. Funkcjonalność przydatna ale nie powinna być kryterium wyboru aparatu.

Tryby manualne 

Tańsze aparaty mają gotowe ustawienia typu portret, krajobraz. Po pewnym czasie to co było wygodne staje się ograniczeniem. Aby móc dowolnie ustawiać przesłonę czy czas migawki – trzeba mieć tryb manualny w aparacie.

Kręcenie filmików 

Ma większość współczesnych aparatów. Czasem się przydaje.

Ilość megapikseli 

Parametr bez znaczenia współcześnie, ponieważ najsłabsze aparaty mają obecnie ponad 10 megapikseli. Bardziej istotna dla jakości zdjęcia jest wielkość matrycy światłoczułej, a ten parametr często nie jest podawany przez producenta.

Lepiej kupić starszy model z mniejszą ilością megapikseli a większą liczbą funkcji niż odwrotnie.

Stabilizacja obrazu 

Bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli korzystamy z zoomu bądź długich czasów otwarcia migawki.

Zoom

Czyli możliwość robienia zbliżeń. Zoom do 5x to „tyle co nic”. 10-20x już przekłada się na wymierne rezultaty. Przy wyższym – ciężko zrobić nieporuszone zdjęcie, ale na pewno lepiej mieć niż nie mieć. To nie jest dla „paparazzi” do podglądania funkcja. Naprawdę przyjemnie jest zrobić zdjęcie czegoś z oddali niż iść tam kilka kilometrów.

ISO

Im niższe ISO tym mniejsze szumy na zdjęciu. Ale wysokie ISO pozwala robić zdjęcia w ciemnych warunkach.

Producenci chwalą się wartościami idącymi w tysiące (3200, 6400) – ale to jest dość złożona sprawa. W wielu przypadkach najwyższe wartości  wymagają ustawienia mniejszej ilości megapikseli dla zdjęcia. Albo po zrobieniu zdjęcia w ISO dajmy na to 3200 okazuje się że nadaje się tylko do skasowania. Większe ISO to większe szumy. Dużo zalezy od klasy aparatu (jakości matrycy), ale bolesnym „progiem prawdy” jest ISO 400.

Generalnie – nie ma co patrzeć na ISO. Są ważniejsze kryteria oceny.

Wartość przesłony i czasy migawki 

Tańsze modele mają mniejsze zakresy. Przykładowo  przesłona 1:3,1 do 1:6:7 to jest mały zakres, dobieranie parametrów będzie więc musiało odbywać się poprzez ISO i czas otwarcia migawki. Czyli większy procent niż powinien zdjęć zaszumionych i poruszonych. Podobnie – w tańszych modelach brakuje najdłuższych i najkrótszych czasów ekspozycji.

Dla porównania w starych aparatach (technologia „analogowa”) przesłony były od 1:2,8 do 1:22, czas migawki do kilku sekund, a nawet do manualnego otwarcia i zamknięcia.

.

Osprzęt do aparatu

Karty pamięci

Trzeba zorientować się jakie karty pasują do aparatu, bo są różne standardy (SD, M2, xD i inne). Kolejna sprawa to klasa karty.

sdhc karty

Pozornie są takie same, w kółeczku widoczna klasa karty. Liczba oznacza prędkość zapisu, im więcej tym lepiej. Warto zwrócić na to uwagę i nie dać się naciągnąć na jakiś staroć z magazynu.

Akumulatorki i ładowarki

Można kupić jako komplet, np taki:

673005-1-1-0-gp-kb-01-powerbank

Można tez kupować oddzielnie.

Ja np. mam taki zestaw:

D3S_7030-eneloop

Te baterie można mieć załadowane na zapas, spokojnie po miesiącu wziąć aparat do ręki i są pełne, gotowe do użycia

Technoline BC-700

Ładowarka procesorowa Technoline BC-700. Można ustawiać różne napięcia ładowania, ma kilka przydatnych funkcji.

Więcej w wyczerpującym temat artykule Spięcie! – sztuka ładowania akumulatorów

Jakiej pojemności kupować akumulatorki? 

Te o największej np. pojemności 2500 nie są w stanie długo utrzymać w sobie energii – rozładowują się samoczynnie. Są najlepsze np. na uroczystości rodzinne, gdzie jest potrzebna dużo energii do lampy błyskowej, ładujemy na ten jeden dzień. Normalnie wystarczy kupić okolice 1300-2000 mAh.

Najważniejsze zasady ładowania baterii: 

Nie ładuj zwykłych baterii z kiosku które nie są przeznaczone do ładowania – mogą się zapalić bądź wybuchnąć (wychodzi na jedno, naprawdę nie warto ryzykować zniszczenia ładowarki)

Ładuj niskim napięciem. To wydłuża czas ładowania nawet do kilkunastu godzin, ale to nie jest problem – załączaj po prostu ładowanie na noc. Szybkie ładowania większym napięciem skracają żywotność baterii.

.

Statyw

Najczęściej spotykany to tripod czyli trójnóg. Wysokość jest regulowana (nóżki się wyciągają) . Hak jest przydatny w plenerze, można zawiesić niewielkie obciążenie żeby wiatr nie kiwał statywem. Jest tez poziomica, i możliwość dokładnej regulacji kąta.

Ja mam taki Digipod TR-573

tr573

Lekki, daje się wyciągnąć prawie do wzrostu człowieka, i w miarę tani – z pokrowcem i wysyłką zmieściłem się w „stówce”.

Tu prezentacja (nie mój film) regulacji ustawień (przydatne)

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: