odc.1 Otwieranie i zapisywanie plików

Najpierwsza rzecz jaką musimy wiedzieć – jak otworzyć obrazek i jak zapisać potem owoce swojej pracy.

Otwieranie 

sposób 1 – przez Windows

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wywołasz menu kontekstowe. Menu kontekstowe ma to do siebie że zależy od tzw. kontekstu – czyli może być różne w zależności od tego w co klikasz.

Klikając w obrazek masz opcje dla obrazka. Wybierając Otwórz w większości przypadków otworzy się domyślna przeglądarka obrazków więc wybierz zamiast tego opcję Edith with PhotoImpact.

sposób 2 – od strony programu

Uruchom program PhotoImpact i wtedy wybierz żółtą ikonkę folderu Open (jak na obrazku wyżej). Otworzy ci się okienko z listą folderów w twoim komputerze – tam poszukaj obrazka.

Jeżeli troszkę kumasz Windowsa może zainteresuje cię fakt, że w miejsce Nazwa pliku możesz wkleić bezpośredni adres internetowy jakiegoś obrazka – bez ściągania na dysk i otwierania go – otworzy się od razu.

Tymczasem na obrazku wyżej widać, że po zaznaczeniu interesującego nas zdjęcia możemy użyć przycisku Otwórz.

Przy okazji proszę zwrócić uwagę na dwie opcje na dole. Po zaznaczeniu Open as read-only obrazek otworzy się tylko w trybie do odczytu – czyli bezpiecznym, nie zepsujemy go niechcący. Druga opcja Partial load jest używana rzadko – gdy chcemy wczytać tylko część obrazka (bo np. jest bardzo duży)

Tam gdzie jest zaznaczone Grid – można wybrać na ile części ma być podzielony obrazek wpisując cyfry. Następnie trzeba kliknąć na kawałek który nas interesuje i potwierdzić klikając w OK.

Zapisywanie plików

Zapisujemy plik przeważnie pod inną nazwą niż oryginał który otworzyliśmy – po to by oryginalny plik był nienaruszony.

I otworzy nam się okienko podobnie jak przy otwieraniu plików, tylko że będziemy mieć możliwość zapisu w różnych formatach. Klikając znaczek obok Zapisz jako typ: wywołamy listę wyboru

Jaki format wybrać?

Jeżeli chcemy w przyszłości pracować na tym obrazku najlepszy jest format ufo. Jakkolwiek ufo brzmi zagadkowo skrót oznacza Ulead File for Objects – w tym formacie pliku są zawarte wszelkie informacje na temat tego co z tym obrazkiem było robione. Czyli jeśli komponowaliśmy obrazek z wielu elementów – one będą dostępne do dalszej edycji. Jeżeli robimy ciekawy projekt i przypomni nam się że jakiś element już kiedyś robiliśmy – jeśli tylko praca była zapisana w formacie ufo możemy ten element sobie skopiować.

Wszelkie inne formaty są „płaskie” – niczym zdjęcie. I tak najbardziej pospolitym formatem jest jpg/jpeg. Są to formaty tzw. stratne, czyli zajmują mało miejsca na dysku ale kosztem jakości. Jakość można ustawić przy zapisie – patrząc na obrazek wyżej klikniesz w Options i wywołasz tym samym opcje zapisu:

Jest tu trochę informacji. Nad zdjęciami są rozmiary – nad lewym pisze ile obrazek zajmuje w pamięci komputera, nad prawym – ile zajmie po zapisie przy aktualnie wybranej opcji. Jest to przydatne jeśli przygotowujemy grafikę na strony internetowe i chcemy żeby strony szybko się wczytywały. Na obrazku wyżej widać że wybrałem jakość Quality 80 – jest to wartość optymalna. Wartość 80 to jest poziom który daje nam duże oszczędności miejsca, a zarazem zdjęcie nie traci jeszcze dużo na jakości.

Jeżeli nie opracowujemy grafik na strony www – zapisujemy w jakości 100. Możesz zetknąć się z opinią że najlepszy format to png. Najmniejszy plik i najlepsza jakość. Nie jest to prawda. To dobry format, ale nic nie pobije jpg; także pod względem popularności = brak problemów np. przy oglądaniu na niektórych urządzeniach mobilnych.

Format gif można używać dla obrazków przeznaczonych na strony internetowe. Ponieważ może mieć maksymalnie 256 kolorów najlepiej sprawdza się na obrazkach gdzie jest mało kolorów, za to są duże elementy w jednym kolorze. Dawniej często stosowany do zamieszczania animacji – można w pliku gif zapisać sekwencję obrazków która jest odtwarzana.

Format bmp jest formatem praktycznie bezstratnym, ale tworzy bardzo duże pliki.

Mógłbym opisać każdy format – ale – w skrócie:

ufo – do zapisywania owoców swojej pracy (taki plik otworzymy tylko w PhotoImpactcie)

jpg – do zapisywania prac do dalszego pokazania (otworzymy na każdym komputerze)

—————————–

Kontynuacja kursu  – tutaj -> odc.2 Kolaż „Pop art”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: