Filozofia pracy z programem

Każdy program ma swój charakterystyczny sposób obsługi. Wymyślony przez twórców tegoż programu, i w zamyśle mający ułatwić pracę.

W PhotoImpact wygląda to następująco

U góry (1) znajduje się główny pasek menu a tuż pod nim ikonki z podręcznymi opcjami (typu „otwórz, „cofnij”).

Po lewej stronie (2) znajduje się pasek narzędzi. Poszczególne narzędzia mają swoje odmiany – większość ikonek daje dostęp do rozwijalnych podmenu gdzie są pogrupowane narzędzia o podobnym działaniu.

Na górze znajduje się też pasek atrybutów (3) – atrybuty czyli cechy jakie możemy nadać narzędziom bądź wybranym obiektom. Innymi słowy po wybraniu narzędzia z lewego paska w pasku atrybutów pojawią się opcje dla tego narzędzia właśnie.

Po prawej stronie jest Easy Palette (4). Tam są zgrupowane materiały i różne akcje jakie możemy wykorzystać na obiektach. Właściwie jest tam wiele narzędzi, możemy włączać i wyłączać to co chcemy mieć dostępne za pomocą (5). Domyślnie dostępne są:

Smart Guide – podręczna pomoc (niestety po angielsku)

– główna część Easy Palette zawierająca w zakładkach Galeries i Libraries efekty z funkcją podglądu działania, materiały i obiekty które możemy wykorzystać w swoich dziełach

Layer Manager – menadżer warstw

Quick Command Panel History – historia poleceń, działań jakie wykonywaliśmy

Na samym dole (6) mamy podgląd pootwieranych rzeczy.

 

Praca z programem polega na tworzeniu obiektów i przekształcaniu ich, a także przerabianiu zdjęć w obiekty i odwrotnie. Wszystko w programie jest obiektami i w każdej chwili możemy zmienić dowolną cechę obiektu. Tu leży podstawowa różnica między PhotoImpactem a Photoshopem.

Nie warstwy (choć PhotoImpact daję namiastkę tego – każdy obiekt pojawia się w menedżerze warstw, właściwie każdy obiekt może być warstwą).

Obiekty – wszystko oddziaływuje ze wszystkim. Jest intuicyjne i dowolne. Podczas gdy Photoshop jest rozbudowanym narzędziem dla profesjonalistów, wymagającym lat na zgłębienie wszystkich funkcji – PhotoImpact stawia na twórcze nieskrępowane działanie.

Nie musisz być profesjonalistą – bądź sobą. Baw się grafiką i twórz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: