Malowanie

Omówione zagadnienia: 
Wprowadzenie do narzędzi i wytłumaczenie jak działają. 
Tworzenie pędzli. 
Oswajanie się z tabletem i narzędziami w programie. 
Importowanie pędzli.

Malowanie

Nie da się ukryć że malowanie za pomocą myszy jest żmudne i mało precyzyjne. Dzieje się tak dlatego, bo kursor prowadzimy ruchem nadgarstka.
Tablet jest lepszy pod każdym względem – pióro w tablecie trzymamy jak długopis. Inne zaleta oprócz precyzji to możliwość stopniowania nacisku – linie stają się zróżnicowane, widać to świetnie przy szkicowaniu.

Kupno tabletu

Na szczęście postęp wyparł pióra dyndające na kablu. Tudzież grube klocki z baterią w środku. Współczesny tablet zawiera w komplecie lekkie bezbateryjne bezprzewodowe pióro.
Najpopularniejsze na świecie i jednocześnie uznane za wysokiej jakości są produkty firmy Wacom. Ja kupiłem model Bamboo Pen (w sumie najtańszy firmowy).
Jeśli chodzi o wielkość tabliczki – nie ma co przesadzać, nie maluje się z tak wielkim rozmachem. Format zeszytu jest wystarczający w większości przypadków.
Współpraca z programem nie wymaga jakichś przygotowań – sterownik tabletu jest w systemie równa się tablet ma działać pod programem.
Problemy są inne – trzeba się przyzwyczaić. Ja np. nie potrafię swobodnie rysować, tym się nie da obracać tak jak kartką. No i piórko jest czułe, bez dotykania powierzchni można malować.
Jeśli chodzi o ewentualną prawo i leworęczność – można sobie to ustawić.
Można skorzystać z tabletu poza programem zamiast myszy – kwestia przyzwyczajenia (jest trochę dziwacznie).

Pędzle

Pędzel to określenie umowne. Jest to narzędzie zmieniające wygląd obiektu na którym działa.
Czyli będzie to nie tylko malowanie. Także rozmazywanie, wyostrzanie, zmiana barwy i inne. W skrócie: pędzel zmienia powierzchnię po której „jeździ”.

Podstawowe pędzle zgrupowane są na pasku narzędzi.

Są to:

pedzle_01

 

pedzle_02

To są podstawowe.

Odnośnie tłumaczeń – niektóre mogą być kontrowersyjne. Burn to opalarka (kiedyś były modne wypalarki i opalarki do drewna), wykorzystuje się to jako przeciwieństwo Dodge głównie w portretach (Photoshop). W PI pamiętam tutorial gdzie „opalarka” użyta była do ściemniania krawędzi liści poinsecji.

„Jeżenie” – nie znam polskiego słowa na to, chodzi o malowanie samymi końcówkami włosia (a w zasadzie pęczka włosia). Działa to inaczej jak Bristle Smear – które przypomina raczej rozmazywanie pędzlem do golenia.

Oprócz tego w Easy Palette jest poszerzony zestaw. Te powyżej się dublują, ale to bez znaczenia bo naprawdę zbiór jest pokaźny – 147 do wyboru.
Pędzle w EP są podzielone na 5 kategorii – Paint Tools (narzędzia pędzli), Paint Effects (efekty pędzli), Retouch Tools (narzędzia retuszu), Clone Tools (narzędzia klonowania) i Cloud Pen (malowanie chmurami)

Właściwości narzędzi pędzli na pasku atrybutów:

pedzle_03

1 – wybór koloru farby
2 – kształt pędzla; domyślnie jest o okrągłym przekroju, może być tez kwadratowy, bądź o kształcie cienkiego prostokąta (poziomo, pionowo, skośnie)
3 – rozmiar pędzla (1-300)
4 – przezroczystość (0-100), im więcej tym bardziej przezroczysty
5 – miękkość krawędzi (0-100)
6 – predefiniowane pędzle (podstawowe kilka w ramach wybranego)
7 – opcje przenikania warstw
8 – wybór tekstury (można malować teksturami)
9 – tryb malowania (z ręki, bądź wytyczonymi odcinkami)
a – maluj jako obiekt
b – edytuj tylko aktywne obiekty
c – tryb wymazywania
d – opcje tabletu

Ostatnie dwie ikonki (nie opisane na obrazku) to dodawanie własnych atrybutów do Easy Palette oraz wywoływanie/chowanie panelu ustawienia narzędzia pędzel (Tool Setting – Brush)

Parametry pędzli

Każdorazowe użycie pędzla uruchamia panel Tool Setting – Brush (ustawienia narzędzia – pędzel).

Poniżej podstawowe wspólne ustawienia:

pedzle_04

Sekcja 1 – to kształt pędzla, widoczny na podglądzie. Podana jest jego szerokość i wysokość, a po odblokowaniu tyciej kłódeczki – jest możliwe wprowadzenie wymiaru bez zachowania proporcji. Czyli pędzel zamiast okrągły – o przekroju elipsy przykładowo. Jest też opcja podania wartości kąta (0-359) pod jakim pędzel dociska do podłoża.
Sekcja 2 – gęstość krycia pędzla oraz jego stopniowego wygaszania bądź zwiększania nasycania
Sekcja 3 – opcje ustawienia koloru – ustawia się klikając w ten duży kwadrat. Po przełączeniu się z ikonki tubki na ikonkę 3 tubek – aktywne stają się kolejne opcje mieszania kolorów. Efekty będą widoczne na podglądzie w tym kwadracie (właśnie dlatego jest większy).
Sekcja 4 – podstawowe opcje tabletu

Dlaczego pokazuję panel w rozbiciu na sekcje? Dlatego ponieważ każda odpowiada za coś innego.
Sekcja 1 – określa wygląd pędzla.
Sekcja 2 – sposób jego prowadzenia po powierzchni
Sekcja 3 – farba, jej kolor i sposób mieszania

Nie można stworzyć sobie swoje pędzle tak po prostu, własne tworzy się przez modyfikacje istniejących. Dlatego dam kilka przykładów (podane nazwy pędzli są wzięte z dwóch pierwszych obrazków).

Przykładowe dodatkowe opcje w ustawieniach i jak działają

Pędzle: rozjaśnianie, ściemnianie i regulacja tonalna.

pedzle_0b

To są suwaki odpowiedzialne za rozjaśnianie i ściemnianie. Odbywa się to w 3 zakresach – Highlight, Mildtone i Shadow (w uproszczeniu: jasne, średnie, cień).
Zakres w każdej jest od 1 do 100. Przykładowo na obrazku wyżej widoczne 50 w Higlight pozostałe na 0 – czyli zwiększa się tylko Highlight, ten pędzel będzie rozświetlał, rozjaśniał.


Pędzle: nasycanie

pedzle_0c

Są tylko 2 ustawienia Saturation i Desaturation. Pierwsza wzmacnia druga wybiela kolor. Ale jest to odwracalne (wybielanie nie działa jak gumka).
Są efekty uboczne przy wzmacnianiu (np. miękkie krawędzie wraz ze wzmocnieniem nasycenia mogą zrobić się twardsze). Zmniejszanie nasycenia – może wybielić, a ze zdjęcia zrobić czarno białe.

No właśnie: pędzle które nie dają koloru są przeznaczone głównie do retuszu i efektów artystycznych w zdjęciach.
Ten sam pędzel może dawać różny efekt na różnych pracach. Tu nie ma co pisać elaboratu tylko każda musi przysiąść i sama dojść pewnych rzeczy. To bywa łatwiejsze jak czytanie.


Pędzle: rozmaz włosiem, wykrzywianie

pedzle_0d

To z kolei ikonki Wet (moczenie) i Dry (suszenie). Nadaje się np. do rozmazywania farby czy deformowania zdjęć.


Oswajanie się z tabletem

Trzeba spróbować chwilę popracować piórem tak jak myszką (w systemie). Chodzi o nabranie nawyków, że powierzchnia robocza jest równa powierzchni ekranu.
Powinno być dołączone dodatkowe oprogramowanie – przy tym co mam (Bamboo Pen) jest kilka gier i małych programów. Pozwalają poprzez zabawę oswoić się a co najważniejsze polubić używanie pióra i tabletu.

Pierwsze problemy
U mnie to były z cyklu „się mi kliknęło”. Zanim opanuje się piórko to się zdarza, niżej jak przywrócić porozjeżdżane menu.

W przypadku Easy Palette:

pedzle_05

Złap za belkę i połóż tak jak wskazuje strzałka. Będzie tych błękitnych wskaźników dużo ale tylko pokazany sposób umieści dokładnie tak jak na początku.

Zwykłe paski po prostu dopychamy tam gdzie były:

pedzle_06

Oswajanie się z narzędziami

Krok 1

Wybierz najprostszy pędzel Paintbrush. Zwróć uwagę na rozwijalną listę z predefiniowanymi ustawieniami. Popatrz do Easy Palette. Zobacz że nazwy te same, obczaj jak wyglądają na podglądach.

pedzle_07

Pobazgraj coś ale nie przestawiaj parametrów. Staraj się swobodnie operować piórkiem jakbyś malowała długopisem. Żeby zacząć od początku nie trzeba otwierać nowego płótna – klawisz Delete maże wszystko za jednym naciśnięciem.
Popróbuj innych pędzli. Staraj się zaobserwować różnice między nimi.

Krok 2
Spróbuj coś naszkicować. Nie przejmuj się jeśli wyjdzie to niezgrabnie. Coś prostego – np. ja narysowałem stół i krzesło. Może być cokolwiek – jabłko, łódka, czyjaś karykatura. Coś co przyjdzie ci łatwo do głowy i nie będzie problemem (np. rysowałaś coś kiedyś podobnego w szkole na kartce z nudów).

malowanie_01Na tym etapie nauki malowania chodzi o swobodę posługiwania się piórkiem, to co narysujesz nie ma znaczenia.

Krok 3
Naucz się korzystać z przygotowanych pomocy – pędzli i przykładowych wprawek.
Są na stronie http://photoimpact-intern…ed-brushes.html

Pod podanym linkiem są miniaturki obrazków, a po kliknięciu w podpis takiego obrazka – ściąga się archiwum z ustawieniami pędzli do tego konkretnie obrazeczka.
Jest to największa ocalała strona o malowaniu pod PI. Pod tym konkretnie linkiem są archiwa *.zip zawierające w środku pliki *.smp – są to ustawienia pędzli. Zaimportowanymi pędzlami malujesz obrazek taki jak na miniaturce z linka.

Zacznij od „Carola – Particle” – jest chyba najłatwiejszy.
Narysuj księżyc. Zaimportowane pędzle użyj odpowiednio do rozmycia brzegów i rozjaśnienia części środka.

Importowanie pędzli

W ściągniętym archiwum jest plik *SMP. Pliki z tym rozszerzeniem zawierają informacje o ustawieniach. Jak je załadować do EP – poniżej:

malowanie_02

malowanie_03

malowanie_04

Motywacja do działania

Mamy za sobą początki. Czas na samodzielny spacer, już nie za rączkę.

Powyższe wprowadzenie może sprawiać wrażenie zawiłości programu, ale PhotoImpact oferuje dosyć prymitywne narzędzia malowania. Niemniej przy dużej dozie samozaparcia można tworzyć ciekawe prace.

Poniżej „na zachętę” kilka – autor: Jack Sparrow.

alstrotoreplace

Sweet William

My Pansies

peppersfinishedmerged

workPBtut4

SunsetTut

NewBCTweakedframe

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: