GIF Animator – cz.1

O programie Ulead GIF Animator

PhotoImpact był programem dla webmasterów. Niezależnie od tego jak skończył (niszowy program do scrapbookingu) to jego grupą docelową byli projektanci stron internetowych. Dlatego do każdej wersji PhotoImpacta dodawany był program GIF Animator za wyjątkiem  ostatniej wersji PI X3. Stało się tak dlatego ponieważ w 2008 r. Corel po przejęciu firmy Ulead wycofał program GIF Animator ze sprzedaży. Jedna z wielu irracjonalnych decyzji tej firmy – nie mają nic podobnego w ofercie.

Wersje dostarczane z PI sprawdzają czy jest zainstalowany PI – co ogranicza do używania GIF Animatora do wersji „przypisanej” do swojej wersji PI. Ale dzięki temu można powiedzieć że jest to dopełnienie programu, nie jest to obcy dodatek. Sam program Ulead GIF Animator był możliwy do kupienia oddzielnie.

$_35 To okładka wersji 4, pierwszej popularnej.

Kolejna wersja czyli 5 to absolutny numer 1 na świecie. Poniżej wersja box (program można było nabyć też online, wtedy płaciło się mniej)

$_57

Ulead GIF Animator 5 był sprzedawany bardzo długo, większość czasu była to wersja 5.05. Widziałem różne wersje programu różniące się kosmetycznymi zmianami – liczbą wtyczek, inną planszę „about” .

Typowa była ta:

gif_animator

Na tej będziemy bazować.

Przeznaczenie programu

Ulead GIF Animator jest programem do robienia animowanych obrazków. Jego możliwości są duże, według mojej wiedzy jest to najlepszy program do robienia animowanych gifów jaki wogóle powstał.

GIF to format plików graficznych bardzo popularny w latach 90-tych. Umożliwia kompresję bezstratną, niestety w tamtych czasach ograniczenie sprzętu i oprogramowania powodowały że większość obrazków GIF była w 256 kolorach. Słowo „gify” funkcjonowało wtedy jako synonim zdjęć z rozebranymi panienkami, gdyż najczęściej w takim formacie takie obrazki były rozpowszechniane (głównie przez BBS-y, ale to historia).
Cechą dla której GIF jest interesujący jest możliwość zapisania w pliku GIF nie jednego lecz wielu obrazków które są wyświetlane po kolei tworząc animację. Format GIF obsługuje przezroczystość. Animowane GIF-y królowały dopóki nie upowszechnił się format Flash.

Obecnie animowany GIF ma swoją wielką szansę, ponieważ nie obciąża strony tak jak Flash, i nie jest blokowany przez wtyczki blokujące reklamy.

Praca z programem

Najpierw sprawa kompatybilności. Działa na wszystkich Windows z 10 włącznie, ale skrypty mogą być traktowane jako wirusy. Trzeba katalog programu wykluczyć ze skanowania antywirusem. Poza tym nie są poprawnie obsługiwane pliki pomocy – naprawa wygląda identycznie jak w programie PhotoImpact -> tu opis

Program jest intuicyjny w obsłudze („drag and drop” – „przeciągnij i upuść”) choć na początku barierą może być język angielski.
Można tworzyć animacje bądź modyfikować istniejące. Jest możliwość zapisu pliku wynikowego nie tylko jako GIF ale także jako filmik.

Tak prezentuje się okno programu:

uga_ekran

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: