sprawy komputerowe – ułatwiacze

Jak pobrać film z YouTube

Jeśli zdecydowaliśmy się na instalację opcjonalnego dodatku FF mpeg – to filmiki przy okazji zgrywają się też jako plik mp3 – czasem może być przydatne. Na przykład jak ktoś zgrywa sobie godzinne sety z muzyki trance – mp3 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, bo po co mieć film 200 MB na którym przez godzinę jest ta sama plansza.

Blokowanie reklam

Pokazałem pod koniec filmiku wyżej jak dodać wtyczkę do blokowania reklam.

A co z odsyłaczami wyświetlanymi przez właściciela filmiku? yt_reklamy1

Na to też jest prosty sposób. Wcisnąć guzik „Wył.”

To w temacie wtyczek do przeglądarki Mozilla Firefox. Nie jest idealna przeglądarka ale ma najwięcej wtyczek i jest najbardziej popularna. Pozostałe przeglądarki mają odpowiedniki, ale pokazuję to czego używam.

.

Robienie notatek

Tu jak dla mnie bezkonkurencyjny jest Evernote. Jest to internetowy osobisty notatnik, dostępny po zalogowaniu się.

evernote_1

Notatki można sortować w tematyczne notatniki. Jest możliwość dodawania obrazków, a nawet podzielenia się notatką poprzez link. Jest też możliwość dodania innych użytkowników i wspólnej dyskusji na czacie. Notatki nie są widoczne w internecie, link jest bardzo długi i jeśli komuś nie udostępnimy notatki to jej nie zobaczy, tak że spokojnie. Można tez zablokować udostępnianie notatki już upublicznionej (czyli link przestanie działać).

Wersja darmowa ma limit transferu 60 MB miesięcznie, ale zważywszy na tekstowe przeznaczenie Evernote – jest to w zupełności wystarczające.

Przykładowa notatkalink

Niestety w najnowszej wersji „przeglądarkowej” jest sporo zmian na gorsze (np. wycofano część funkcji typowych dla programu Skitch). Jednak wciąż to najlepsze rozwiązanie na „sejf”. Siła programu to dostęp do notatek z dowolnego komputera (są wersje na tablety i smartfony z Androidem oraz komputery Apple) co oznacza że można mieć dostęp do swoich notatek wszędzie.

Jeśli ktoś nie chce instalować „klienta” usadawiającego się na pasku, może wchodzić na konto przez przeglądarkę.

Ja korzystam nie przez wejście w przeglądarkę tylko z „klienta” właśnie (programik Evernote który siedzi na pasku) – ma lepszy wygląd i więcej opcji.

 

evernote_app

Z ciekawych rzeczy: notatki mogą być też odręcznym pismem, mogą mieć formę głosową bądź z kamerki. Można także robić wycinki ekranu z możliwością dodania strzałek i opisów.

 

Może być tak że pisząc literę „ń” (np. pisząc posta na forum) wywołuje się nową notatkę Everynote. Warto na początku wyłączyć odpowiedzialny za to skrót klawiaturowy (używa alt i n) w Narzędzia -> Opcje -> Skróty klawiaturowe

evernote_skroty

 

Wcześniej miałem porozrzucane po dysku różne pliki tekstowe, teraz w jednym miejscu i bezpiecznie „w chmurze”. Oczywiście jest wyszukiwarka.

Polecam.

.

c.d.n.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: