Usuwanie błędów kompatybilności

Problem dotyczy starszych wersji PhotoImpacta (i programów z nim dostarczonych) w pracy pod Windows Vista i nowszymi.

Błąd kompatybilności nie dotyczy programu jako takiego, a plików pomocy. Bierze się on stąd że w Windows od wersji Vista w górę nie są obsługiwane pliki pomocy w formacie *.hlp.

Opis i rozwiązanie problemu znajduje się na stronie pomocy technicznej firmy Microsoft pod linkiem http://support.microsoft.com/kb/917607/pl#3

Rozwiązaniem jest ściągnięcie łatki zawierającej program WinHlp32.exe. Dla Windows 7 w wersji 32 bit będzie to plik Windows6.1-KB917607-x86.msu. Już na początku linkowanej strony są linki:

Bezpośredni link do wersji dla Windows 7:

http://www.microsoft.com/downloads/pl-pl/details.aspx?familyid=258aa5ec-e3d9-4228-8844-008e02b32a2c&displaylang=pl (jest też na moim chomiku w „Niezbędniku”).

Po zainstalowaniu łatki może się zdarzyć że przy otwieraniu pliku pomocy (np. w programie GIF Animator) wyskoczy taki komunikat:

Bierze się on stąd że – mimo tego że obsługę plików pomocy doinstalowaliśmy – ze względów bezpieczeństwa niektóre funkcje (tzw. makra) domyślnie są zablokowane.

I na to jest rozwiązanie – wystarczy dodać odpowiedni wpis w rejestrze. Że niby hakerstwo? Spokojnie – rzeczy niemożliwe robimy od ręki (na cuda trzeba poczekać).

Uruchom edytor rejestru systemu – rozwiń pasek menu Windows „Start”

wpisz regedit

Powinno ci znaleźć program do edycji rejestru systemu

Wejdź w niego.

W oknie programu po lewej będzie drzewo katalogów – znajdź odpowiednia „gałązkę”:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ (jeśli masz Windows 32 bit)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft (jeśli masz Windows 64 bit).

Dodaj tam nowy klucz WinHelp

Jeżeli niechcący ci „samo” zrobi nazwę klucza typu Nowy klucz #3 – nie przejmuj się tylko klikając prawym przyciskiem myszy wywołaj menu kontekstowe i zmień nazwę na WinHelp.

Następnie dodaj wartość

i domyślną nazwę wartości Nowa wartość #1 zmień na AllowProgrammaticMacros (trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać „Zmień nazwę”

Następnie dwuklikiem otwórz wpis i domyślną wartość 0 zmień na 1

To wszystko.

Ciesz się w pełni funkcjonalnymi programami Ulead w środowisku Windows 7 – które jest bardziej zgodne ze starszymi programami od XP.

Powyższy artykuł pokazuje rozwiązanie problemu ze starymi plikami pomocy pod Windows 7. Typowy komunikat błędu to: „”wystąpił problem podczas uruchomienia makra 1037

Łatki do innych wersji Windows są we wspomnianym na początku artykule Microsoft tutaj:

Oficjalny artykuł firmy Microsoft z przykładami i linkami https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/917607

Sprawdziłem na PhotoImpact 7, XL i X3 pod Windows 7 64 bit. Pod Windows 10 nie testowałem rozwiązania ale nie sądzę żeby to był problem.

Jeżeli kiedykolwiek wystąpi inny problem kompatybilności – z wykonywaniem skryptów – prawdopodobnie da się rozwiązać przez ręczną modyfikację w rejestrze.

 

Reklamy

2 Komentarze

  1. Urszula

    Zainstalowałam PIX3, mam system Windows10, laptop Asus, rozdzielczość ekranu nastawiona na zalecaną 1366×768. Gdy chcę włączyć Photompact wyskakuje okienko z treścią / tłumaczenie/ – „Nie można zainicjować aplikacji. Rozdzielczość ekranu jest zbyt mała, proszę ustawić co najmniej 1024×768”. Jak ustawię tą niby wymaganą rozdzielczość komunikat ten tak samo się pojawia.
    Na starym laptopie z Windows 7 o tej samej rozdzielczości co nowy, program PI włącza się bez problemu, ale chciałabym mieć go na nowym, bo starego już nie używam. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

  2. To raczej nie jest problem kompatybilności z nowym Windows (bo używałem PhotoImpact na Windows 10) tylko ta mała rozdzielczość ekranu – i jak to obejść? Najprościej byłoby zainstalować starszą wersję, najlepiej PI 12, który niewiele różni się od PI X3.
    Może są jakieś opcje w panelu karty graficznej, bądź we właściwościach skrótu do programu (ustawienia zgodności ze starszymi Windows mogłyby zawierać opcje np. odnośnie skalowania ekranu). Niestety w sprawie Windows 10 nie jestem w stanie pomóc, bo nie używam tego systemu od 2 lat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: