Samochód – zdjęcie na szkicu

Dziś wprawka dosyć złożona – nie jest trudna ale będziemy operować lassem, które wymaga pewnej ręki i cierpliwości.

Pokażę fajny efekt – jak ze zdjęcia wydobyć główny element resztę sprowadzając do tła wyglądającego jak szkic.

Najpierw ściągnij ten obrazek i zapisz u siebie.

Ulead-classic-car.jpg

Następnie otwórz go w programie, zrób sobie dwie kopie, oryginał zamknij. Jedną kopię zminimalizuj, będzie potrzebna później.

Drugą pozostaw otwartą, na niej teraz będziemy pracować. Na otwartej kopii wklej obraz auta jeszcze raz. Po co? Po to aby mieć dwie warstwy. Zamiast  opcji Copy i Paste możesz użyć opcji z menu kontekstowego Duplicate.

Z górnego paska menu wybierz Photo -> Color -> Hue & Saturation i ustaw tę wartość na -100

To nam da czarno biały obraz z którego zrobimy szkic. Znowu zrób duplikat (Copy/Paste) po czym wybierz opcję z górnego paska menu Adjust – Invert.

Teraz obraz wygląda jak negatyw. Wybierasz we właściwościach obiektu Properties, ustaw Addition

Obrazek będzie białego koloru – bez paniki. Teraz rozmycie czyli menu główne Photo -> Blur -> Gaussian Blur – kliknij w Options i ustaw Blur na 20

Teraz zrobimy z tego szkic. Najpierw scalmy to Merge All

No mdłe to jest, użyjmy opcji wykrywania krawędzi z wyostrzaniem Photo -> Sharpen -> Emhasize Edges -> Options domyślnie wybrane jest 3 i to klikamy.

Wciąż za słabe… Mamy teraz dwie opcje:

sposób 1 – łatwy

klikamy jeszcze raz to samo i otrzymujemy

sposób 2 – trudniejszy

Z górnego paska menu wybierz Photo -> Light -> Levels

Zaznaczone w ramce wartości to 0, 1.29 i 112. Po kliknięciu w przycisk Equalize (oznaczony strzałką) uzyskamy coś takiego

Jak widać oba sposoby dały nam szkic. One się różnią trochę, każdy wybierze sobie sam.

Jeżeli nie chcesz się denerwować polecam sposób 1 podany wyżej – który daje jaśniejszy obraz i łatwiej na nim zrobić obrys lassem. Opis kontynuuję dla sposobu 2 (jest tak samo w obu przypadkach, po prostu wygląd obrazka jest troszkę inny).

Teraz przeklej uzyskany obrazek na dotychczas zminimalizowaną kopię (czyli kolorowy obraz auta).

Teraz lasso. Po co? Lasso działa podobnie jak Różdżka. O ile różdżka jest różdżką (zaznacza obszar jednym kliknięciem), lasso „łapie” obiekt. Czyli lasso otacza to co chcemy wybrać – mozolnym klikaniem otaczamy obiekt.

Wybierz narzędzie lasso, i ustaw parametry tak jak na obrazku. Czyli rozmycie krawędzi na 0, czułość wykrywania krawędzi na 33, wybrana opcja dla obiektu.

Krawędzie na rysunku są wykrywane. Każde nasze kliknięcie tworzy węzeł. Początek i koniec lassa musi być w tym samym miejscu. Otaczanie lassem kończymy podwójnym kliknięciem.

Obrysowanie jest dosyć pracochłonne – najtrudniejsze to przód auta i szyba. Na szczęście – gdyby nam coś nie wyszło – jest i na to sposób. Jak widać po zaznaczeniu są różowe węzły i zielone linie. Można je przemieszczać – trzymając wciśnięty wskaźnik myszki i przesuwając. Gdy już uznasz że zarys lassa jest idealny – kliknij przycisk v aby wygenerować obrys.

Na ilustracji wyżej zaznaczone są dwa najczęstsze błędy (1) gdy łapiemy obszar poza obiektem – dopuszczalne w niektórych przypadkach i (2) braki – i tu musimy uważać, w miejscach gdzie obiekt i tło są takie same węzły musimy dawać gęsto. Również tam gdzie są duże krzywizny – żeby np. opony nie wyszły kanciaste.

Następnie klawisz Delete – usuniesz obrys zaznaczony lassem. Jak widać jest tu małe oszustwo – to nie obraz jest na tle szkicu, tylko auto jest widoczne przez wycięcie.

Może nie wyszło mi idealnie, ale wreszcie widać o co chodziło od początku.

Jeżeli ktoś chce – można zmienić kolor auta. W menu górnego paska Adjust -> Color replacement. Trzeba „pobawić się” suwakami.

Należy też wybrać opcję pipety z plusem – klikając pipetą na wybranym kolorze na aucie zmieniamy go.

Niżej proponowane ustawienia

i efekt końcowy

.

Samouczek pierwotnie opracowała Debbie Hardisty. Powyższy tekst powstał na podstawie nowszej wersji (autorem jest Maureen Eves-Lavis) której oryginał leży tutaj: http://creative-designs.com.au/photoimpact/offthewallmasterpiece/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: